Visos plėvelės vienoje vietoje – statyboms, ūkiui ir sodui, tvenkiniams, uždengimui (II dalis)

Plėvelė namo statybai

Namo statyboje yra naudojama daugybė skirtingų plėvelių. Pradedant pamatų įrengimą, tęsiant blokelių mūrijimą, dengiant stogą, šiltinant sienas bei stogą, montuojant langus, betonuojant grindis ar darant sandarumą.

Plėvelės po stogo danga – difuzinės (kvėpuojančios) plėvelės

Kad ir kokia stogo danga dengiamas šlaitinis namo stogas, bet kokiu atveju reikės difuzinės (kvėpuojančios) plėvelės. Šios plėvelės apsaugo šiltinimo medžiagą nuo vandens (kondensato) ir vėjo (kad neišpustytų), be to leidžia kvėpuoti ir vėdintis šiltinimo medžiagai.

Įrengiant stogo pakalimą, vis dažniau naudojamas uodų tinklelis, kuris apsaugo nuo vabzdžių patekimo į pastogę.

Vėjo izoliacinės plėvelės – skirtos sienoms po apdaila, kai įrengiamas ventiliuojamas fasadas

Namo išorės sienų apdailai naudojant dailylentes, plokštes, plokšteles ar naudojant kitą ventiliuojamo fasado sprendimą – reiškia, kad bus naudojama šiltinimo medžiaga. Šį šiltinimo sluoksnį reikia apsaugoti ne tik nuo galima vandens (lietaus), bet kad ir neišpustytų vėjas. Tam naudojamos kvėpuojančios plėvelės, taip vadinamos vėjo izoliacinės plėvelės.

Jeigu apdaila montuojama taip, kad tarp jos bus tarpeliai. Pavyzdžiui, tarpeliai tarp dailylenčių, tuomet reikia naudoti specialias UV atsparias fasadines plėveles, nes standartinės yra trumpalaikio atsparumo.

Pamatų hidroizoliacijos membranos

Pamatų apsaugai nuo gruntinio vandens bei kaip papildoma drenažo sistemos dalis yra membranos.

Kai pamatas yra aukštas (pastatams su rūsiais ar požeminiais garažais) naudojamos membranos su geotekstile. Nes membrana su geotekstile yra gerokai didesnio atsparumo 150kN, 250kN, 400kN, 420kN ar net 700kN, be to tai padeda nudrenuoti vandenį nuo pamatų į drenažo sistemas.

Mūro hidroizoliacijos juostos

Kita vieta namo statyboje, kur reikia apsaugos nuo vandens ir drėgmės, yra blokelių apsauga. Ant pamato dedama plėvelė – juosta, kuri apsauga blokelius nuo galimos drėgmės iš pamato pusės.

Anksčiau tam naudodavo ruberoidą, bet gerokai patikimesnė, atspari laikui ir pažeidimams yra specialios mūro hidroizoliacijos juosta. Be to šios juostos taip pat būna skirtingų savybių – storo polietileno juostos arba daugiasluoksnės juostos.

Iškėlus mūrą ir uždengus stogą, ateina eilė langų ir durų montavimui. Montuojant langus mūre ar išnešant šiltinimo sluoksnyje, bet kokiu atveju naudojamos poliuretano montavimo putos. Kad šios putos išliktų elastingos ir jų nepaveiktų drėgmė iš vidaus (kondensatas) ar klimato poveikis iš lauko, jas būtina apsaugoti.

Tam naudojamos langų montavimo juostos, dar vadinamos langų sandarinimo juostomis. Juostos yra lipniais kraštais arba jų paviršius yra pilnai lipnus, o jų plotis būna nuo 7cm iki 30cm. Tik svarbu atsiminti, kad viduje apklijuojant langus naudojamos vienokios, o iš lauko pusės kitokios langų juostos

Įrengiant garo izoliacijos ar difuzinį sluoksnį, visada atsiranda reikalas pro šiuos sluoksnius pravesti laidus, kabelius, ventiliacijos vamzdžius ir panašiai. Būtina kokybiškai ir tinkamai izoliuoti kabelio ar vamzdžio prakišimo vietą, nes kitaip nebus užtikrintas sandarumas ne tik sandarumo testo metu, bet ir namo eksploatacijos laikotarpiu. Laidų, kabelių ir vamzdžių izoliavimui yra ypač patogu naudoti sandarinimo tarpinės ir manžetus.

Yra svarbu ne tik plėvelės, bet ir jų montavimas. Visas plėveles - garo izoliacijos plėveles, vėjo plėveles, difuzines plėveles ir kitas – reikia sumontuoti taip, kad būtų vientisas sluoksnis. Tai reiškia, kad plėvelių sluoksniai, atskiri gabalai būtų sujungti į vientisą gabalą, tam turi būti naudojamos klijavimo juostos. Kiekvienam skirtingam sluoksniui yra naudojamos skirtingos ir juostos.

Žaliems stogams, terasoms, parkavimo aikštelėms membranos su geotekstile, vandens kaupiamieji lakštai

Vienos membranos su geotekstile naudojamos pamatams, o kitokių savybių membranos su geotekstile yra naudojamas įrengiant žaliuosius stogus, terasas ant pastatų stogų, parkavimo aikšteles and tunelių sistemas.

Tokios membranos būna ypatingai didelio atsparumo 250kN, 420kN, 700kN, o jų įdubos būna didesnės 9mm, 10mm, 20mm ar net 40mm. Taip pat yra membranos su padidintomis įdubomis, o pati membrana perforuota. Perforacija yra skirta vandens pertekliaus nubėgimui ir įdubų. Tokios membranos vadinamos vandens kaupiamieji lakštai ir naudojamos apželdintiems stogams, žaliems stogams.

Gerbūvio tvarkymo plėvelės, šlaitų ir geotinklai

Atliekant kiemo ir gerbūvio darbus taip pat neišvengiama be įvairių plėvelių. Įrengiant veją kieme, naudojami kurmių tinklai. Klojant trinkeles ar įrengiant įvažas naudojamos geotekstilės. Tvarkant kelius naudojami geotinklai. Formuojant šlaitus ir estakadas šlaitus naudojami koriai. Norint aplink augalus užpilti dekoratyvinius akmenukus, taip pat reikės geotekstilės.

Geotinklai:

Geotekstilė:

Kurmių tinklas:

Statybos darbų apsaugos plėvelės ir tinklai

Kad statybvietė būtų tvarkinga ir saugi, būtina naudoti ne tik šalmus ar asmens saugos priemones, bet ir pasirūpinti aplinkinių saugumu. Ant pastolių naudoti pastolių uždengimo tinklus arba pastolių uždengimo plėveles. Be to pastolių uždengimo plėvelė yra labai gerai priemonė norint atlikti lauko darbus, pavyzdžiui namo išorės apdailą, kai jau ateina vėsesnis metų laikas. Plėvelė apsaugo nuo lietaus, sniego ar vėjo ir galima pasidaryti savotišką apsauginę palapinę aplink namą.

Pastolių uždengimo plėvelė ir tinklai

Plėvelė:

Tinklas:

Aptverti statybvietei naudojamas apsauginis tinklas:

Esant poreikiui ar reikalavimui, kad statybvietė būtų aklinai užtverta, ant tvoros segmentų tvirtinamas uždengimo tentas su kilpomis. Tai puikus būdas laikinam ir ilgalaikiui uždengimui tvoroms ar stoginėms.

Plonesni tentai:

Stori tentai:

Tvoros:

Uždengimo vidaus ir lauko darbams skirtos plėvelės

Norint uždengti baldus, langus, duris remonto ar dažymo metu, puikiai tinka plonos plėvelės su lipnia juostele.

Langų apsaugai nuo aptaškymo ir pažeidimų naudojama pilno lipnumo plėvelė langams.

Apsauginis veltinis ir apsauginis storas popierius (apsauginis kartonas) apsaugos grindų dangą nuo aptaškymo ar įbrėžimų, statant kopėčias ar stumdant įrankius.

Veltinis:

Kartonas:

Jeigu vyksta dalinis remontas ir nenorima, kad dulkės patektų į kitus kambarius ar patalpas, ant durų angų reikia sumontuoti specialią apsaugą nuo dulkių, kuri atsisega, kad būtų galima įeiti/išeiti.

Tinkuojant namo išorę (dedant struktūrinį tinką) langus ir duris patogu apsidengti skaidriomis plėvelėmis.

Mažesnės pakuotės:

Šalčio plastikinės juostos durų, įėjimo angoms ypač naudojamos sandėliuose, kur reikia padaryti temperatūrinius barjerus ar apsaugo nuo kritulių ar vėjo.

Pakavimo plėvelės

Visi pakavimui naudoja įvairias plėveles. Smulkesnes siuntas siunčiant naudojamos burbulinės plėvelės. Siunčiant stambesnius krovinius, paletės apvyniojamos tampria plėvelę, dar vadinama stretch plėvele.

Burbulinės:

Tamprios:

Išskirtinės plėvelės

Be tokių vadinamų įprastų plėvelių, yra ir itin specializuotų plėvelių, kurios Lietuvoje beveik nenaudojamos. Viena iš tokių yra plėvelė nuo Radono dujų. Dažniausia ji naudojama Skandinavijoje, kur yra reikalavimas naudoti tokias plėveles, įrengiant pamatus.

Plėvelė nuo radono dujų: