Visos plėvelės vienoje vietoje – statyboms, ūkiui ir sodui, tvenkiniams, uždengimui (I dalis)

Vien statybuturgus.lt yra apie 300 skirtingų plėvelių, kurios naudojamos statybose, žemės ūkyje, daržininkystėje, gerbūvio darbams, tvenkinių įrengimui, įvariems uždengimams ir pakavimams. Kad nepasiklysti tokioje įvairovėje, pateikiame sąrašą plėvelių pagal naudojimo paskirtį ir pobūdį.

Plėvelės betonavimui ir uždengimui

Betonavimo darbuose kaip apsauga nuo drėgmės (hidroizoliacija), ar betono uždengimui, dažniausiai naudojama juoda plėvelė. Taip pat juoda plėvelė naudojama ir žemės ūkyje, bei statybose patiesimui arba uždengimui. Jos plotis pasirenkamas pagal patogumą, poreikį atliekant darbus – galimi pločiai 3metrai, 4metrai, 6metrai.

Storis pasirenkamas pagal reikalingą funkcionalumą – kaip izoliaciniam sluoksniui naudojama 0.200mm arba 0.300mm storio, betono uždengimui ar kitiems pasitiesimams, bei uždengimams - naudojamos 0.070mm, 0.100mm, 0.120mm, 0.150mm storio plėvelės. Tokių plėvelių storį yra įprasta matuoti ne tik milimetrais (mm), bet ir mikronais (mkr arba μm), kur 100 mikronų yra 0.100mm.

Būtent juoda plėvelė naudojama todėl, kad ji yra pigiausia – gaminama iš perdirbtos žaliavos ir pilnai atlieka savo funkciją.

Juodos plėvelės:

Betonavimui, įrengiant šildomas grindis, yra populiaru naudoti ir atspindinčią plėvelę. Tokia plėvelė yra kelių sluoksnių, kur viršutinis sluoksnis apsaugo vidinį aliuminizuotą sluoksnį nuo pažeidimo. Būtent aliuminizuotas sluoksnis atspindi dalį IR spindulių (šilumą), tokių būdu yra išsaugoma daugiau šilumos.

Folija:

Betonuojant aplink patalpos perimetrą, montuojamos pakraščių betonavimo juostos. Tai iš pūsto polietileno gaminamos juostos. Jų storis būna 5mm, 8mm, 10mm, o aukščiai nuo 10cm iki 30cm. Storis renkamas pagal betonuojamo ploto dydį, o aukštis (plotis) pagal grindų storį.

Betonavimo juostos:

Plėvelės augalų ir uogų mulčiavimui - vandenį praleidžiančios ir žoles stabdančios plėvelės

Žemės ūkyje ir augalininkystėje neįsivaizduojamas darbas be vandenį praleidžiančių, bet žolių augimą stabdančių, padedančių mulčiavimui plėvelių. Tokios yra agro plėvelės (dar vadinamos daržo agro danga) bei agrotekstilinis audinys. Šios dvi plėvelės skiriasi ne tik gamybos technologija, bet ir savo storiu.

Juodos agro plėvelės yra vientisa medžiaga su mikro plyšeliais, kuriais prateka vanduo. Jų storis (tankis) būna 50g/m2 ir 75g/m2. Šios plėvelės – itin mėgstamos braškių augintojų.

Kitos (agrotekstilės audinys) yra pagaminos iš smulkių siūlų, supintų tarpusavyje. Jos taip pat praleidžia vandenį, o jų storis (tankis) yra net 100g/m2 ir 130 g/m2. Tokios plėvelės yra naudojamos gėlininkystėje, medelynuose, auginant šilauoges ir panašiai. Be to, agrotekstilinis audinys būna itin platus, pvz virš 5 metrų ar net 10 metrų pločio.

Juodos agro plėvelės (agro danga):

Agrotekstilės audinys:

Vandens nepraleidžiančios mulčiavimo plėvelės - gaminamos iš vientiso polietileno, kurio viena pusė yra balta, o kita juoda. Tai padeda neįkaisti dirvai, stabdo piktžolių augimą.

Tokios plėvelės naudojamos lysvėse, kur įrengtos laistymo sistemos.

Plėvelė garo izoliacijai

Garo izoliacija ir sandarumas yra ypač svarbūs visų tipų pastatuose, nes tinkama garo izoliacija apsaugo šiltinimo medžiagas, o sandarumas leidžia išvengti šilumos nuostolių. Garo izoliacijai naudojamos plėvelės būna labai skirtingų tipų – ir visos jos yra tinkamos, tiesiog reikia žinoti, kuriame mazge kokią naudoti.

Pagal STR (statybos technininį reglamentą) garo izoliacijai turi būti naudojama ne plonesnė nei 0.2mm (200 mikronų) polietileno plėvelė arba kitos specializuotos garo izoliacinės plėvelės, priklausomai nuo pastato pobūdžio.

Kai kuriems žmonėms atrodo, kad paprasta polietileno plėvelė yra netinkama garo izoliacijai, nes ją dažniausiai naudoja šiltnamiams. Tačiau tai yra klaidingas požiūris. Nes, jei plėvelė yra pirmos rūšies (UV stabilizuota), storis tinkamas, tai reiškia, kad ji nepraleis garo (oro). Standartinės 200 mikronų (0.200mm) UV stabilizuotos plėvelės Sd vertė yra apie 70. Tokio gero rodiklio neturi net kai kurios specializuotos garo izoliacinės plėvelės.

Polietileno plėvelės dažniausiai naudojamos plokščių stogų garo izoliacijai, vidaus sienų, stogo garo izoliacijai ir panašiai.

Specializuotos garo izoliacijos plėvelės nuo standartinės polietileno plėvelės skiriasi savo papildomos funkcijomis. Garo izoliacinė plėvelė Samplex 200 yra sertifikuota plėvelė, kurios Sd vertė yra 100 ir jos degumo klasė F.

Alupopierius (popierius su aliuminizuotu sluoksniu) naudojamas kaip garo izoliacija, įrengiant pirtis ar šaldymo patalpas.

Aliuminizuotos garo izoliacijos plėvelės yra daugiasluoksnės plėvelės, t.y. armuotas tinkleliu polietilenas ir padengtas aliuminizuotu sluoksniu. Tokios plėvelės taip pat skiriasi vienos nuo kitų – vienos būna standartinės, o kitos padidintos storio (tankio) ir geresnių garo izoliacinių savybių.

Aktyviosios garo izoliacijos plėvelės yra tokios plėvelės, kurios nepraleidžia garo (oro) yra šiltinimo medžiagų (pavyzdžiui, mineralinę vatą), bet tuo pačiu leidžia šiltinimo medžiagai kvėpuoti. Aktyvi garo izoliacijos plėvelė naudojama, kai naudojamas storas šiltinimo medžiagos sluoksnis, kad užtikrinti tinkamą vėdinimąsi visame sluoksnyje.

Aktyviosios:

Siga šveicariškos:

Taip pat būna ITIN didelio sandarumo garo izoliacinės medžiagos, kurių Sd yra 1500.

Aktyvios delta Sd 1500:

Šiltnamių plėvelės

Šiltnamiai yra statomi iš vamzdžių (lankų), iš medžio tašų ar iš metalo. Visiems šiltnamiams tinkama ir viena pigiausių dangų yra polietileno plėvelė. Svarbu, kad plėvelė būtų atspari saulės spinduliams, t.y. UV stabilizuota.

Standartinės šiltnamiams skirtos plėvelės yra melsvo atspalvio, kad būtų kaip skiriamas ženklas, jog tai yra UV stabilizuotos plėvelės. Kuo plėvelė storesnė, tuo daugiau metų tarnaus. Storiai būna 0.100mm (100 mikronų), 0.120mm (120 mikronų), 0.150mm (150 mikronų), 0.200mm (200 mikronų) ir net 0.300mm (300 mikronų).

UV stabilizuotos polietileno plėvelės:

Didesniems šiltnamiams (tuneliams) naudojamas ypač ilgo ilgaamžiškumo šiltnamių plėvelės. Tai yra specialios profesionalios šiltnamių plėvelės 6m ir 12m pločio. Jos būna padidinto skaidrumo, kad praleistų daugiau šviesos ir paankstintų derlių.

Tokios plėvelės būna padidinto tvirtumo su papildomais priedais (EVA) ir papildomomis funkcijomis – sulaiko šilumą šiltnamio viduje ir suvienodina temperatūras dienos ir nakties metu, bei apsauo nuo kondensato lašėjimo.

Norint paankstinti dygimą ir užtikrinti šilumą šiltnamyje, naudojama speciali 5 sluoksnių šiltnamių burbulinė plėvelė:

Polikarbonato dangos – kanalinis polikarbonatas ir banguotas polikarbonatas

Terasų stoginėms viena pigiausių, patogiausių ir populiariausių dangų yra kanalinio polikarbonato danga. Kanalinis polikarbonatas yra su oro tarpų danga, kuri atspari saulės spinduliams ir įvairioms oro sąlygoms. Dėl esančio oro tarpo, ši danga sulaiko ir šilumą, todėl ji naudojama ir kaip šiltnamių danga.

Kai norisi įrengti stoginę su vizualiai gražesne, bei ypač didelio atsparumo danga, tuomet naudojamas banguotas korėtas polikarbonatas.

Žmonės, auginantys augalus, vaiskrūmius, vaismedžius ar užsiimantys žemės ūkiu, praktiškai visi turi ir yra naudoję agro plėvelę (agro dangą). Tai yra pakankamai plona ir lengva plėvelė, kuri praleidžia vandenį, bet tuo pačiu sulaiko šilumą po plėvele ir taip leidžia greičiau sudygti daigams ar vejai. Taip pat ši plėvelė apsaugo nuo šalnų vėlyvą rudenį ar ankstyvą pavasarį.

Dideliems plotams naudojamas tinklas-danga nuo šalnų.

Šešėliavimo tinklas, skirtas sumažinti kaitrą šiltnamiuose

Turint šiltnamį yra svarbu prižiūrėti, kad derlius ne tik gautų pakankamai šviesos ir vandens, bet kad ir neperkaistų esant vasaros karščiams. Tam naudojami šešėliavimo tinklai, kurie sumažina šviesos kiekį ir tuo pačiu kaitrą šiltnamyje.

Plėvelės baseinams, tvenkiniams, vandens rezervuarams

Norint įsirengti dekoratyvinį baseinėlį, didesnį tvenkinį ar priešgaisrinį vandens rezervuarą, reikia dugną padengti specialia plėvele, kuri sulaikys vandenį ir neleis jam susigerti į gruntą. Priklausomai nuo įrengiamo vandens telkinio tipo, reikia naudoti skirtingas plėvelės.

Jeigu tai bus nedidelis dekoratyvinis baseinėlis, kuriame bus auginami tik vandens augalai ir į jį nebus laipiojama, tuomet užtenka polietileno plėvelės (kurios storis 0.300mm). Šios plėvelės viena pusė yra mėlyna, kad vandens atspalvis būtų gražesnis, o kita pusė yra juoda.

Didesniems ir dideliems tvenkiniams, kuriuose bus auginami ne tik augalai, bet ir žuvys ar į jį bus lipama ar maudomasi, bei priešgaisriniams vandens rezervuarams, turi būti naudojamos patikimesnės plėvelės. Tokios plėvelės būna gerokai storesnės ir gaminamos iš patikimesnės, atsparesnės ir elastingesnės medžiagos. Be to, tokias plėvelės yra lengva suklijuoti, nes tvenkiniai būna gerokai didesni negu plėvelės plotis.

PVC plėvelė, kurios storis 0.8mm, plotis 6m arba 8m.

EPDM plėvelės, kurių storis 1.0mm ir didesnis, pločiai nuo 6m iki 15m.