Šiltnamių plėvelės – jų rūšys, skirtumai ir naudojimas

Iš karto po didžiųjų metų švenčių, ūkininkai, sodininkai, daržininkai pradeda ruoštis pavasario darbams. Vienas iš svarbiausių darbų yra pasistatyti ar susiremontuoti šiltnamį, dengti ant šiltnamių pleveles, planuoti sodinimus, ruošti dirvą šiltnamiuose.

Koks šiltnamis yra pigiausias?

Šiltnamių konstrukcijoms naudojamos įvairios medžiagos – priklausomai nuo skiriamos pinigų sumos šiltnamiui, nuo reikalingo dydžio ir kiek jame bus auginama, kokiam laikotarpiui statomas ir, žinoma, kas bus jame auginama.

Šiltnamiai statomi iš medienos arba plastikinių vamzdžių - yra specialūs, balti vamzdžiai šiltnamių karkasui, kurių nereikia dažyti ir jų ilgis pritaikytas standartinio šiltnamio arkai suformuoti. Taip pat šiltnamiai statomi ir iš metalo konstrukcijų ir metalinių profilių.

Lengviausiai, greičiausiai pastatomi ir pigiausi šiltnamiai yra iš plastikinių vamzdžių.

Pavyzdžiui, norint pastatyti arkinį šiltnamį, kurio matmenys 3x6m (18m2) iš plastikinių vamzdžių ir uždengti jį plėvele, užteks maždaug 70 Eur (jau su papildomomis montavimo medžiagomis). Ir tokiame šiltnamyje bus galima užauginti tikrai pakankamai daržovių net ne vienai šeimai, o šiltnamis tarnaus keletą metų.

Kokią plėvelę rinktis šiltnamiui prie namų?

Plėvelę šiltnamiui reikėtų rinktis pagal tai, kokiam laikotarpiui planuojama turėti šiltnamį ir ar planuojama žiemos metu nuimti plėvelę nuo šiltnamio, ar ji bus paliekama.

Šiltnamiams naudojama UV spinduliams atspari plėvelė, dažniausiai tiesiog vadinama stabilizuota plėvelė. Turi būti naudojama būten UV atspari plėvelė, kad „saulės spinduliai nesudegintų“ plėvelės kuo ilgesnį laiką. Stabilizuota plėvelė gaminama melsvo atspalvio, kad skirtųsi nuo paprastos nestabilizuotos plėvelės.

Tas melsvas atspalvis, išskleidus plėvelę, būna vos matomas ir ilgainiui jis beveik išnyksta. Įprastai šiltnamių plėvelės skirtomas pagal storį. Populiariausi storiai yra 100 mikronų (0.1mm), 120 mikronų (0.12mm), 150 mikronų (0.15mm), 200 mikronų (0.2mm) ir 300 mikronų (0.3mm).

Taip pat būna profesionalios šiltnamių plėvelės, kurių storis yra nurodomas, tačiau jas įprasta rūšiuoti pagal tai, keliems sezonams jos skirtos.

Pavyzdžiui UV5 (5 sezonai, ppvz. šiltnamių plėvelė AGROLUX), UV10 (10 sezonų), UV12 (12 sezonų, pvz. šiltnamių plėvelė EVA UV12 (AD,AF), plotis 12m (200mikr.)). Taip yra todėl, kad šias plėveles gaminant naudojamos papildomos žaliavos, pavyzdžiui EVA, kurios suteikia plėvelei tvirtumo, elastingumo, atsparumo ir ilgaamžiškumo. Tokias plėveles dažniausiai vadina tiesiog EVA plėvelėmis.

Taigi, jei planuojama šiltnamį turėti 1-2 metus ir norite skirti jam kuo mažiau pinigų, tuomet galima rinktis 100 mikronų storio plėvelę.

Jeigu šiltnamis stovės 2-3 metus, tuomet reiktų rinktis 120 mikronų.

O jeigu šiltnamis statomas 3-5 metams, tuomet reiktų rinktis 150 mikronų arba 200 mikronų plėveles.

300 mikronų plėvelė irgi tarnaus apie 4-5 metus, tačiau ji skirta daugiau tiems, kurių šiltnamiai stovi pavojingesnėse vietovėse – kur vyrauja dideli vėjai, ar gali kristi šakos. Tokia plėvelė bus tvirtesnė už 150 mikronų ar 200 mikronų plėvelę.

Jeigu šiltnamio konstrukcija yra tvirta ir jis stovės ilgai (8-9 metus), tuomet galima rinktis EVA plėveles. Šios plėvelės yra brangesnės už 200 mikronų plėveles, tačiau EVA plėvelių tarnavimo laikas yra gerokai ilgesnis, todėl nereikės jų keisti kas keletą metų.

Be šių plėvelių dar yra burbulinė šiltnamių plėvelė. Ji naudojama plėvele dengtų arba stiklinių šiltnamių sandarumui užtikrinti. Plėvelė gaminama iš 5-ių sluoksnių polietileno plėvelės (plėvelė-burbulas-plėvelė-burbulas-plėvelė) ir yra 8mm storio. Kadangi tarp plėvelių esančios pūslelės sudaro du 4mm sauso oro tarpus, ši plėvelė pasižymi puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis. Hermetiška, tvirta ir atspari plėvelė apsaugo nuo staigių temperatūros pokyčių, šilumos nuostolius sumažindama net iki 30 %.

Anksčiau būdavo populiarios armuotos šiltnamių plėvelės – tarp plėvelės sluoksnių įlietas tinklelis. Tačiau dažna tokių plėvelių bėda yra ta, kad per palyginus trumpą laiką nuo karščio išdega plėvelė ir lieka tik tinklelis. Dabar, kai atsirado tokios tvirtos plėvelės kaip AGROLUX ar EVA UV12,  armuotos plėvelės tampa vis mažiau populiarios ir naudingos.

Nuo ko priklauso plėvelės tarnavimo laikas

Būtina suprasti, kad plėvelės tarnaus tiek, kiek iš jų tikimasi tik tuomet, jeigu šiltnamio konstrukcija yra patikima – nekliba, jos nedrąsko vinys, medsraigčiai ar kitos konstrukcijos detalės. Taip pat nekrenta ant šiltnamio kokie nors pašalinai daiktai (pavyzdžiui, medžių šakos), nedrąsko ir nekapoja kokie nors gyvūnai (pavyzdžiui, katės, varnos).

Žiemos metu, jeigu prisikaupia sniego ant plėvelės, reikia jį nuvalyti. Priešingu atveju, gali neatlaikyti ne tik plėvelė, bet ir šiltnamio konstrukcija. Dar plėvelės tarnavimo laiką sumažina netinkamai pastatytas šiltnamis. Tai yra, kai būna per didelis tarpas tarp šiltnamio arkų.

Optimaliausias tarpas tarp arkų yra 60-70 cm. Jeigu tarpai didesni, tuomet yra tikimybė, kad plėvelė tarp arkų išsigaubs (susiformuos plėvelės „kišenės“) - tose vietose ji nebus įsitempus ir nuo plevėsavimų ji dils greičiau.

Kaip apskaičiuoti, kiek plėvelės šiltnamiui reikia?

UV stabilizuotos plėvelės šiltnamiams dažniausiai gaminamos 6 metrų pločio, nes būtent tokio pločio reikia, kad apjuosti šiltnamio arką. Tai yra, šiltnamio vamzdis būna 5,5 metro ilgio, o iš jo susiformuoja arka, kurios aukštis apie 2 metrus, o plotis apie 3 metrus (šiltnamio plotis gaunasi apie 3 metrus).

Taigi 6 metrai (standartinis plėvelės plotis) apjuosia arką, o pagal šiltnamio ilgį perkamas plėvelės kiekis. Tik reikia nepamiršti, kad dar reikės plėvelės ir šiltnamio galams (maždaug po 2,3 - 2,5 metro vienam galui) bei durims.

Reikalingas plėvelės ilgis = šiltnamio ilgis + (( šiltnamio aukštis + apie 30cm) x 2)

Šiltnamio galinių sienų užbaigimas, durų/langų suformavimas. Kaip tai padaryti?

Užtempus plėvelę ant šiltnamio konstrukcijos ir suformavus stogą su šoninėmis sienomis, reikia tinkamai uždengti ir šiltnamio galus bei duris.

Įprastai tai atlikti naudojama medieną (lentos, tašai). Plėvelė prispaudžiama lenta ir prisukama prie konstrukcijos.

Toks tvirtinimo variantas atrodo neblogas, tačiau reikia turėti omenyje, kad norint pataisyti ar pakoreguoti tą vietą – atsukus varžtą plėvelė jau būna pažeista (medsraigtis/vinis padaro skylę).

Taip pat ir net nekoreguojant, o tiesiog eksploatuojant šiltnamį, tokia tvirtinimo vieta susilpnina plėvelę ir ją gali tekti keisti dažniau.

Yra būdas tvirtinti plėvelę jos nepažeidžiant ir prireikus galima ją atpalaiduoti. Reikia naudoti plėvelės tvirtinimo profilį su viela GreenClick.

Profilis GreenClick yra aliuminis lovelis su viela plėvelei tvirtinti prie šiltnamio konstrukcijos. Naudojant šį profilį plėvelė pritvirtinama žymiai patogiau, greičiau ir svarbiausia, kad plėvelė nepažeidžiama – nereikia jos pradurti varžtais. Tvirtinimo profilis GreenClick gali būti montuojamas ant visų tipų šiltnamių – medinių, arkinių iš plastikinių vamzdžių, metalinių ir profesionalių.

Tvirtinimo profilis GreenClick montuojamas ypač paprastai, todėl plėvelė pritvirtinama labai greitai. Profilio aliuminis lovelis pritvirtinamas (prisukamas su savisriegiais) prie šiltnamio konstrukcijos. Plėvelė užtempiama ant konstrukcijos ir užleidžiama ant aliuminio lovelio. Tuomet profilio viela įspraudžiama į aliuminį lovelį, kartu įspraudžiant ir plėvelę į lovelį. Viela zig-zag‘iniais judesiais įstatoma į lovelį.

Pramoninių šiltnamių plėvelės profesionalams ir ne tik

Šiltnamiai nėra tik tie, kurie stovi kiemuose, sodybose ar kaimuose. Didieji ūkiai daržoves (agurkus, pomidorus, paprikas, salotas ir kt.), gėles taip pat augina šiltnamiuose. Tai yra pramoniniai šiltnamiai, kur augalai augnami ištisus metus.

Tokie šiltnamiai būna labai dideli ir jiems naudojamos specialios, profesionalios šiltnamių plėvelės, kurios yra ne tik didelio pločio (12 metrų, 14 metrų, 16 metrų), bet ir su papildomomis funkcijomis.

Pavyzdžiui plėvelė EVA UV12 (AD.AF) padidina šviesos sklaidą, šiltnamio vidaus temperatūrą suvienodina dienos ir naktiems metu, kondensato lašai nevarva nuo jos, o nubėga nuožulniu paviršiumi.

Dideli šiltnamiai dar vadinami šiltnamių tuneliais, nes jų ilgis gali siekti net 30 ar 50 metrų. Dengiant tokius šiltnamius plėvele, reikia specialiai pasiruošti įrangą, kad būtų patogu išvynioti plėvelę ir ją uždėti, bei įtempti ant šiltnamio.

Tokiuose šiltnamiuose plėvelės šonai ir galai tvirtinami jau minėtu plėvelės tvirtinimo profiliu su viela GreenClick. Durys ir langai taip pat suformuojami naudojant šį profilį. Tokiu būdu darbas atliekamas greitai ir gaunamas patikimas rezultatas.

Kokios plėvelės naudojamos šiltnamio viduje ant žemės?

Uždengus šiltnamį plėvele, sutvarkius šiltnamio galus ir duris, reikia ruošti šiltnamio vidų. Anksčiau buvo įprasta, kad paruošus dirvą šiltnamyje, tiesiog susodinamos daržovės ir viskas. Dar kai kurie ant dirvos uždėdavo šieno sluoksnį, kad tai veiktų kaip mulčiavimo sluoksnis.

Tačiau šiais laikais šiltnamių pramonei yra pritaikyta daugybė produktų, kurie ne tik palengvina auginimą, bet ir pagerina derlių.

Tiek profesionaliuose šiltnamiuose, tiek ir mėgėjiškuose šiltnamiuose rekomenduojama naudoti agro audinį / agrotekstilę. Tai yra iš polipropileno juostelių supinta plėvelė, kuri klojama ant dirvos prieš sodinant daigus.

Užklojus šį audinį ant dirvos, jame iškerpamos skylės, kur bus sodinami daigai. Šis agro audinys pasižymi geru vandens pralaidumu, apsauga nuo kenkėjų, bei apsaugo nuo nepageidaujamų augalų, žolių augimo.

Laistymo metu audinys apsaugo dirvą, kad laistymo vanduo jos nesupluktų, o įsigertų tolygiai. Nenaudojant agro audinio ir laistant tiesiogiai ant dirvos, toje vietoje susipluka žemė ir vandens pralaidumas suprastėja, o tai sąlygoja prastesnį vandens patekimą į augalo šaknis.

Agro audinys / agrotekstilė būna įvairių pločių nuo 40cm iki 4,50 metrų, todėl galima pritaikyti pagal savo šiltnamio matmenis. Jis tiesiog užklojamas ant paruoštos, išlygintos dirvos ir pritvirtinamas prie žemės naudojant smeiges plėvelei tvirtinti (pavyzdžiui plastikinius smeigus).

Į audinį būna įpintos kitos spalvos (pavyzdžiui, žalios arba baltos spalvos) kvadratų formos, kurios padeda suskaičiuoti kokiais tarpais iškirpti skyles daigų įsodinimui. Audinį kaip ir dirvą reiktų keisti kiekvieną sezoną, kad neatsirastų ir neišplistų augalų ligos.

Prekė įtraukta į patikusių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Dėmesio. Internetinė parduotuvė naudoja slapukus.
Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti puslapyje Privatumo Politika.