Kaip pasistatyti pigų šiltnamį?

Dauguma žmonių, turinčių žemės plotą, anksčiau ar vėliau sugalvoja, kad nori pasistatyti šiltnamį. Vieni tiksliai žino ir nori turėti šiltnamį, kuriame augins savo pasodintas daržoves, o kiti dvejoja ir nežino, ar tikrai nori apsikrauti šiltnamio darbais ir rūpesčiais.

Visiems dvejojantiems patariame pabandyti ir pasitikrinti save, ar tikrai norite būti šiltnamio šeimininku. Pabandymui užteks nedidelių investicijų ir šiek tiek darbo.

Keturių asmenų šeimai pilnai užtenka apie 10 kv.m. ploto šiltnamio. Ten tilps ne tik agurkai, pomidorai, bet dar bus ir kur sutalpinti morkas, ridikėlius, prieskoninius augalus ar panašiai.

Norint įsigyti ilgaamžį metalinio karkaso ir polikarbonatu dengtą šiltnamį apie 10 kv.m. (matmenys 2.5x4m), reikės tarp 400-500 Eur. Čia turint omenyje kokybišką šiltnamį. Prastesnės kokybės galima surasti ir už 300-400 Eur.

Nors kokybiškas metalinio karkaso šiltnamis ir stovės ilgai, tačiau tai yra nemaži pinigai ir jeigu persigalvosite ir nebenorėsite užsiimti daržininkyste šiltnamyje, tai bus prarasti nemaži pinigai.

Šiuo atveju, mes siūlome pasistatyti 10 kv.m. (matmenys 2.5x4m) už ne pilnus 100-120 Eur (jau su visomis medžiagomis, tame tarpe ir mediena).

Jeigu medienos turite nuo statybų ir nereikės pirkti, tuomet šiltnamiui medžiagos kainuos 50-60 Eur.

Nors šitas šiltnamis ir bus pigesnis keletą kartų, tačiau jis tikrai tarnaus keletą sezonų. Tokius šiltnamius nuo seno statė ir dar dabar stato mūsų tėvai ir seneliai soduose ir kiemuose. Tik šiais laikais tai galima pasistatyti patogiau ir greičiau, naudojant jau paruoštas medžiagas ar papildomus plėvelės tvirtinimus.

Taigi, statant 2.5x4m dydžio šiltnamį reikės:

7 vnt. šiltnamio karkaso vamzdžių.

Šie vamzdžiai yra gaminami storesne sienele (3mm), pačio vamzdžio skersmuo 50mm. Vamzdis yra gamykliškai aptrauktas baltu plastiku, kad jo nekaitintų saulės spinduliai ir jis nepradegintų plėvelės.

Vamzdžio ilgis yra 5.5m ir jį sulenkus į arką, gaunasi apie 2.5m pločio ir apie 2.2m aukščio arka.

Rekomenduojama arkas statyti ne didesniu nei 70cm atstumu vieną nuo kitos. Tokiu būdu plėvelė gražiai užsidengs ir išvengsite plėvelės „maišų“ tarp arkų, kurios gali atsirasti jeigu arkos statomos didesniu atstumu.

14 vnt mediniai kuoliukai, armatūros gabalai, stiklo pluošto kuoliukai ar metaliniai vamzdeliai.

14 vnt mediniai kuoliukai, armatūros gabalai, stiklo pluošto kuoliukai ar metaliniai vamzdeliai. Jų reikia apie 0.5m-0.7m. Kuoliukus įsmeigsite į žemę ir tuomet ant jų užmausite karkaso vamzdžius. Taigi vienam karkaso vamzdžiui reikia dviejų kuoliukų.

Kuoliukus rinkitės iki 4cm diametro, nes ant storesnio nepavyks užmauti karkaso vamzdžio, kadangi jo vidinis diametras yra apie 4cm.

3-5 vnt mediniai tąšeliai (bruseliai).

Jų reikės karkaso vamzdžių surišimui skersai. 1 tąšas sukasi per vidurį, o 2 tąšeliai sukasi žemiau skersai. Taip jie sujungia visus vamzdžius ir atsiranda visos konstrukcijos stabilumas bei tvirtumas. Dar papildomus 2 tąšelius rekomenduojama panaudoti kaip atramas stogui.

Jeigu žiemos metu nenorėsite nuimti plėvelės nuo šiltnamio ir pamiršite ar nepavyks nuvalyti nuo jo sniego, tuomet atramos neleis sniegui sulaužyti karkaso vamzdžių.

Rekomenduojame rinktis apie 4-4.5m ilgio tąšelius, tuomet bus patogu panaudoti ir kaip skersinius, ir kaip atramas (perpjovus pusiau).

20 metrų medinių lentų.

Jos reikalingos kaip pamatas šiltnamiui. Lentas reikia prisukti iš išorės tvirtinant į karkaso vamzdžius. Medinė lenta duoda ne tik tvirtumo šiltnamiui, bet ir bus reikalingos žemėms subėrus į šiltnamio vidų. Be to prie lentos bus tvirtinama plėvelė.

2-3 vnt tąšelių (renkantis apie 4-4.5m ilgio) durims ir galinei šiltnamio konstrukcijai.

Durų rėmą yra lengva pasidaryti iš nestambių tąšelių ir prie jo pritvirtinti plėvelę. Taip pat šiltnamio gale yra naudinga turėti langą vėdinimui. Lango rėmą ir lango konstrukciją yra nesunku pasidaryti taip pat iš medinių tąšelių.

Polietileno šiltnamių plėvelė.

4m ilgio šiltnamiui pastatytam iš karkaso vamzdžių (kurių ilgis 5.5m) reikia naudoti 6m pločio plėvelę. Tie 6m bus kaip tik pagal 5.5m vamzdžio ilgį ir dar liks plėvelės galai įtempimui ir pritvirtinimui. O pagal ilgį plėvelės reikia rinktis 4m (nes toks šiltnamio ilgis) ir dar papildomai apie 5m pridėti (nes reikės apie 2.5m galui, kur langas ir apie 2.5m galui, kur durys). Tai viso reikia gabalo 6m x 9m.

Plėvelių rūšių yra daug ir jos skiriasi ne tik pagal storį, bet ir pagal ilgaamžiškumą, žaliavą iš ko pagaminta ir papildomas savybes. Tačiau norint pasibandyti vieniems metams, galima pirkti 100 mikronų (0.1mm) storio UV stabilizuotą plėvelę, jeigu norite pirkti 2-3 metams plėvelę, tuomet reiktų rinktis 120 mikronų (0.12mm) storio plėvelę, o jeigu 3-4metams ar 4-5metams, tuomet atitinkamai 150 mikronų ir 200 mikronų (0.2mm) storio stabilizuotą plėvelę.

Taip pat yra plėvelių kurios iš praktikos tarnauja apie 8-9 metus (pvz. AGROLUX arba EVA), bet ne visada išlaiko medinės šiltnamio dalys tokį laikotarpį, nes supūva pamatas ar skersiniai. Tačiau juos pasikeisti nėra sudėtinga.

Priemonės plėvelės tvirtinimui.

Anksčiau buvo įprasta plėvelę tvirtinti medinėmis lentomis, t.y. uždengus plėvelę ant paruoštos šiltnamio konstrukcijos, į plėvelės likusį galą būdavo įvyniojama lenta ir ta lenta prisukama prie pamato.

Kitame šone, lygiai taip pat būdavo plėvelė apvyniojama aplink lentą ir įtempus plėvelę (svarbu įtempti plėvelę ant šiltnamio karkaso, kad nesigautų „maišų“), lenta prisukama prie pamato.

Tačiau tokiu būdu sukant, yra pažeidžiama plėvelė ir jeigu planuojama nuimti plėvelę žiemai, tai ji jau būna pažeista. Be to, bet koks plėvelės pažeidimas (su varžtu, pradūrimas, gilus įbrėžimas) yra rizika, kad plėvelė toje vietoje pradės plyšti labiau.

Dabar plėvelės tvirtinimui yra patogu naudoti plėvelės tvirtinimo profilį GreenClick.

Šio profilio lovelis sukamas ant pamato lentos. Tuomet  ant jo uždengiama plėvelė, o profilio viela įkišama į lovelį, taip įspaudžiant plėvelę į lovelį. Tokiu būdu plėvelė nėra pažeidžiama ir norint ją nuimti, užtenka ištraukti profilio vielą iš lovelio. Šis profilis patogus plėvelę tvirtinant ir ant šiltnamio langų ir durų.

Tvirtinimo medsraigčiai ir furnitūra.

Reikės keleto rūšių medsraigčių: vieni bus skirti prisukti karkaso vamzdžius prie kuoliukų, kiti surinkti galų ir pamato konstrukciją, o dar kiti tvirtinant skersinius ir atramas. Taip pat reikės paprasčiausių vyrių durims ir langui bei kabliukų jų užfiksavimui.

Tikimės, kad informacija Jums buvo naudinga ir linkime gero derliaus!

Prekė įtraukta į patikusių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Dėmesio. Internetinė parduotuvė naudoja slapukus.
Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti puslapyje Privatumo Politika.