Kiekvieno namo statyba prasideda nuo pamatų įrengimo. Tai pastato pagrindas, nuo kurio tvirtumo priklauso ir viso namo kokybė. Kartu tai yra atitvara, nuolat besiribojanti su šalta aplinka – gruntu.

Senuose namuose iki 20 proc. šilumos prarandama per pamatus ir grindis ant grunto, todėl statant energiškai efektyvius ar A klasės namus, turi būti kreipiamas ypatingas dėmesys tinkamam tokių konstrukcijų apšiltinimui. Projektuojant pamatus A klasės namui, svarbu iš karto suplanuoti, kad šilumos praradimas per juos būtų kaip galima mažesnis.

To galima pasiekti įvertinant 3 svarbiausius dalykus:

1.Tinkama pamato konstrukcija, kai pamatas, o kartu ir visas pastatas, kuo mažiau liečiasi su gruntu.

Lengviausiai tai pasiekiama pasirinkus plokštuminių pamatų konstrukciją, o kur tai neįmanoma – naudojant tokias konstrukcijas, kurias lengviausia būtų galima apšiltinti iš visų pusių.

2.Tinkamai parinkta apšiltinimo medžiaga.

Apšiltinant pamatus izoliacinė medžiaga turi sąlytį su gruntu, todėl yra nuolatos veikiama drėgmės ir apkrovų. Todėl parenkant apšiltinimo medžiagas svarbiausios jų savybės turėtų būti atsparumas drėgmei ir šalčiui.

Tinkamiausios tam yra ekstruzinio putplasčio (XPS) plokštės, kurios itin atsparios drėgmei, šalčiui (sušalimo/atšilimo ciklams) ir yra tvirtos, todėl patikimai tarnauja 50 ir daugiau metų.

3.Pakankamas apšiltinimo medžiagos storis.

Kuo didesnė pamatų ir grindų varža, tuo mažiau šilumos prarandama.

Pamato ir grindų ant grunto konstrukcijas labai sudėtinga renovuoti (reikia atkasti gruntą, suardyti grindis ir pan.), todėl rekomenduojama iš karto pasirinkti storesnį medžiagos sluoksnį, kad ir po keliolikos metų namas atitiktų jam keliamus reikalavimus.

Geriausias pasirinkimas A+ klasės namui yra plokštuminiai pamatai, o kai tokių įrengti neįmanoma – iš trijų pusių apšiltinti poliniai pamatai su minimaliais šilumos tilteliais.

Plokštuminiai pamatai

Plokštuminiai pamatai yra vientisa pamatų betono plokštė, išlieta į konstrukciją ir suformuotą iš izoliacinės medžiagos. Tokiu būdu betoninės namo konstrukcijos neturi tiesioginio sąlyčio su gruntu, nesusidaro šilumos tilteliai, išvengiama problemų, kylančių dėl įšalo lygio, grunto slinkimo bei galimų pamato deformacijų.

Bendrovė FINNFOAM yra sukūrusi išbaigtą sistemą plokštuminių pamatų įrengimui. Ją sudaro LB300 ir LS300 plokštės, kurios įsitvirtina vieną į kitą, taip suformuodamos L formos šoninį profilį, ir F–300 plokštės grindims.

Plokščių storis parenkamas pagal konstrukcinius skaičiavimus, bet paprastai šoninis profilis būna 15–20 cm storio, o grindų izoliacija – ne mažesnė kaip 30–40 cm.

Perimetre suformavus L kraštinę ir vidų išklojus FINNFOAM plokštėmis, sumontuojamas armatūros karkasas, išvedžiojami grindinio šildymo vamzdeliai, komunikacijos ir išliejamas betono grindų sluoksnis.

Gaunama pamatinė plokštė, ant kurios toliau statomos sienos ir kitos konstrukcijos.

FINNFOAM plokštuminių pamatų mazgas:

  1. FINNFOAM LS300 plokštės, skirtos šoniniam tvirtinimui.
  2. FINNFOAM LB300 plokštės, klojamos visu pastato perimetru.
  3. Drenažo sistema.
  4. FINNFOAM F–300 plokštės grindims.
  5. Horizontali pamatų apsauga nuo įšalo F–300/50.
  6. Sutankinto žvyro arba skaldos sluoksnis.
  7. Grindinio šildymo vamzdžiai.
  8. Armuotas betonas.

Finnfoam plokštuminių pamatų sistemos plokštė LS300 »»

Finnfoam plokštuminių pamatų sistemos plokštė LB300 »»

Finnfoam plokštuminių pamatų montavimo eiga:

Finnfoam plokštuminiai pamatai – energiškai efektyviems pastatams

Renkantis pamatus reikia įvertinti labai daug veiksnių.

Svarbiausi iš jų yra:

  • grunto atsparumo savybės,
  • gruntinio vandens lygis,
  • įšalo gylis,
  • pamatų šiltinimo medžiagos pasirinkimas,
  • įrengimo kaštai ir t.t.

Taip pat pamatų įrengimo technologija priklauso nuo to, kokios paskirties bus statomas pastatas.

Yra keli pamatų tipai:

  • juostiniai,
  • poliniai,
  • plokštuminiai.

Juostiniai pamatai gali būti surenkami iš betoninių blokų arba monolotinio betono. Šie pamatai įrengiami po laikančiomis pastato sienomis, o jiems įrengti paprastai reikia daug laiko, kadangi atliekama daug žemės kasimo ir betoninių detalių montavimo ar betonavimo darbų.

Poliniai pamatai dažniausiai būna gręžtiniai ir spraustiniai.

Šie pamatai yra tinkami, kai gruntinio vandens lygis yra arti žemės paviršiaus arba, jei laikantysis gruntas slūgso labai giliai. Įrengiant polinius pamatus reikia papildomai šiltinti jungtis tarp polių ir rostverko, kad neatsirastų šilumos tiltelių, montavimo darbams atlikti reikalinga speciali technika.

Plokštuminiai pamatai yra pripažįstami kaip labiausiai tinkantys pasyviems ir energiškai efektyviems namams. Jie tinka tuomet, kai norima pasiekti maksimalų namo energinį efektyvumą.

Pamatai įrengiami išliejant vientisą armuotą, ištisinę pamatų plokštę į specialią ekstruzinio polistireno konstrukciją, kuri izoliuoja pamato plokštę nuo kontakto su gruntu.

Plokštuminis pamatas yra geriausiai izoliuotas nuo grunto pamatas, jame nėra jokių šilumos tiltelių. Toks pamatas yra labai efektyvus, kadangi jokia konstrukcinė detalė nekerta apšiltinimo sluoksnio.

Plokštuminiai pamatai tinkamiausi tada, kai siekiama maksimalaus namo energinio efektyvumo.

Kadangi tai vientisa, visu plotu į gruntą besiremianti konstrukcija, sumažėja nuokrypio ir pastato deformacijų tikimybė, pamatus galima montuoti ant silpno grunto.

Finnfoam pristato sprendimą plokštuminiams pamatams – vientisa pamatų betono plokštė yra išliejama į specialią iš Finnfoam plokščių suformuotą konstrukciją, izoliuojant visą pastatą nuo kontakto su gruntu.

Tokiu būdu įgyvendinamas pamatų įrengimo ir apšiltinimo sprendimas pasyviems, A, A+ ir A++ energinio efektyvumo klasės namams. Sprendimas neleidžia susidaryti šilumos tilteliams, išvengiama problemų, kylančių dėl įšalo lygio, grunto slinkimo bei galimų pamato deformacijų.

Finnfoam plokštės atlaiko visas susidariusias apkrovas ir nesusispaudžia laikui bėgant.

Tinkamai apskaičiavus apkrovas (pastato, sniego ir kt.) ir pagal tai parinkus reikiamo stiprumo plokštes (F-300, F-400, F-500 ar F-700), nebus rizikos, kad Finnfoam plokštės susispaus sukeldamos pastato sėdimą su visomis pasekmėmis (sienų skilinėjimu ir t.t.).

Plokštuminio pamato pagrindui (grindims) rekomenduojama naudoti Finnfoam F-300, o šoniniam L profiliui įrengti – specialiai tam skirtas Finnfoam LB300 ir LS300 plokštes.

LS300 plokštės paviršius yra rifliuotas (XX), todėl prie jo lengvai prilips tinkas ar kita cokolio apdailos medžiaga. Finnfoam LB300 ir LS300 plokštės įsitvirtina viena į kitą (galima ir papildomai suklijuoti), suformuodamos L formos šoninį profilį. Grindų ir pagrindo izoliacija įrengiama iš įprastų Finnfoam F-300 plokščių.

Taip gaunama vientisa konstrukcija, kur visas pastatas į pagrindą remiasi tik ant iš Finnfoam plokščių suformuotos konstrukcijos ir neturi tiesioginio kontakto su gruntu, išvengiant bet kokių šilumos tiltelių.

Ypač aukšti reikalavimai keliami visai su gruntu besiliečiančiai, taip pat ir pamatų izoliacijai. Pamatų izoliacija yra labai svarbi namo konstrukcijai – mažiausiai 50 metų ją veikia drėgmė, šaltis ir įvairios apkrovos.

Statant pastatą svarbiausia, kad pamatų šilumos izoliacija būtų ilgalaikė ir patikima. Grunte visada yra aukštas drėgmės lygis (RH=100 %), todėl termoizoliacinis sluoksnis turi būti įrengtas iš itin drėgmei atsparių medžiagų.

Izoliaciją gali pažeisti ir ant žemės paviršiaus susidarančios apkrovos, suprastėjęs drenažas, pakilęs gruntinio vandens lygis ar atsiradusios medžių šaknys, rieduliai ir pan.

Tokiais atvejais geriausia alternatyva – naudoti ypač stiprią ir vandens neįgeriančią medžiagą Finnfoam XPS. Finnfoam izoliacinės plokštės uždarų porų struktūra yra vientisa visoje plokštėje ir užtikrina mažą vandens įgertį, didelį atsparumą apkrovoms (tvirtumą), gerą šilumos izoliaciją, ilgaamžiškumą ir patikimumą.

Į vientisą Finnfoam plokščių porų struktūrą neįsiskverbia vanduo, augalų šaknys, gruntas ar kitos medžiagos. Naudojant Finnfoam plokštes nereikia jokių papildomų drenažinių membranų ar sudėtingų drenažo sistemų.

Nustatyta, kad senos statybos namuose per pamatus prarandama net iki 20 proc. pastate sukauptos šilumos. Šie skaičiai rodo, kad norint pagerinti pastato šilumines savybes neišvengiamai reikia šiltinti ir krupščiai hidroizoliuoti zoną, esančią žemiau cokolio.

Teisingai sutvarkytas cokolis ir pamatai ne tik padės išlaikyti šilumą, bet ir pagerins konstrukcijų būklę – drėgmė nesikaups pamato ir rūsio konstrukcijose, bus išvengta ardančio šalčio poveikio.

Pamatų specialistai vienareikšmiškai sako, kad šiam tikslui tinkamiausios yra ekstruzinio polistireninio putplasčio plokštės.

Svarbiausias dalykas klojant pamatus – kruopščiai sujungti plokštes ir gerai įrengti izoliacinius mazgus.

Finnfoam plokštuminių pamatų sistemos plokštė LS300 »»

Finnfoam plokštuminių pamatų sistemos plokštė LB300 »»

Medžiaga straipsniui https://www.finnfoam.lt/

Straipsniai, nuotraukos ir kita medžiaga, patalpinta www.statybuturgus.lt, yra UAB „Ampas” nuosavybė. Kopijuoti ir naudoti be UAB „Ampas” raštiško sutikimo - griežtai draudžiama.
Prekė įtraukta į patikusių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Dėmesio. Internetinė parduotuvė naudoja slapukus.
Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti puslapyje Privatumo Politika.