Ką daryti, kad nesigirdėtų kaimynų už sienos?

Paprastai gyvenamuose namuose, ypač miestuose, vis aktualesnė tampa garso izoliacijos problema. Pastoviai didėjant supančio triukšmo lygiui, akustinis komfortas tampa vis svarbesne gyvenamosios ir darbo vietos dalimi.

Lietuvoje, paskutiniais dešimtmečiais statytuose daugiabučiuose, net iki 70% sumontuotų tarpbutinių pertvarų, neišlaiko minimalios 55dB triukšmo normos. Dėl tos priežasties kaimynai negali pailsėti vienas nuo kito - girdima ne tik garsi muzika, bet ir garsesnė kalba.

Triukšmas yra problema ne tik gyvenamuose namuose, bet ir mokyklose, konferencijų salėse, verslo centruose, ligoninėse, sporto kompleksuose, gamybos objektuose.

Kokie yra geriausi būdai įsirengti garso izoliaciją nuo kaimynų ar tarp kambarių?

Dažniausiai garso izoliavimo problemos sprendžiamos storinant sienas, prie jų tvirtinant papildomas, garsą slopinančias medžiagas. Pavyzdžiui, klijuojant kietą vatą ir ją tinkuojant arba montuojant profilių konstrukcijas ir prisukant akustines gipso kartono plokštes.

Tokių sprendimų trūkumai yra ne tik sudėtingas montavimas ir įrengimas, bet ir būsto ploto praradimas, nes sienos išstorėja apie 10cm ar daugiau.

Net ir įrengus tokius sprendimus, vis tiek yra tikimybė, kad bus nepakankama garso izoliacija dėl medžiagų tankių ar praleistų montavimo niuansių. Be to, kaip pavyzdys, kietoji vata yra brangi, o jos tankis nėra didelis, o įrenginėjant akustinių profilių ir akustinių gipso kartono plokščių sistemą, kaina išauga dar kelis kartus.

Įsirengti patikimą ir veikiančią garso izoliaciją galima su akustinėmis plokštėmis SW. Tai kompozicinė plokštė iš specialaus, unikalių savybių, gumos mišinio, užklijuoto ant 12,5mm storio gipso kartono plokštės. Priklausomai nuo akustinės plokštės rūšies, keičiasi ir gumos sluoksnio storis. Standartiškai gaminamos šios akustinės plokštės SW-10 (gumos storis 10mm), SW-12 (gumos storis 12mm), SW-30 (gumos storis 18mm).

Akustinių plokščių SW montavimas yra ypač lengvas ir paprastas, viskas, ko reikia, tai pjūklo plokštėmis atpjauti ir suktuvo su tvirtinimo varžtais. Unikalios garso izoliacijos plokštės SW, leidžia efektyviai spręsti triukšmo problemą.

Jas naudojant greitai ir nebrangiai įrengiamos garso izoliacinės pertvaros tarp butų, tarp kambarių, liftų šachtų ir kitų patalpų.
Plokštės SW yra ženkliai plonesnės ir lengvesnės už analogus, o tai leidžia sumažinti perdangų apkrovas, bei dėl unikalaus akustinio efektyvumo, užtikrina reikiamų triukšmo normų laikymąsi.

Kodėl guma yra geriau garso izoliacijai negu kitos medžiagos?

Gumos granulių plokštės yra didesnio tankio (apie 750 kg/m3 - 800 kg/m3), palyginus su įprastomis garsą slopinančiomis medžiagomis. Pavyzdžiui, akmens vatos tankis yra apie 40 kg/m3, o putplasčio tankis iki 30 kg/m3. Todėl kompozicinės akustinės plokštės SW išsiskiria geresnėmis akustinėmis savybėmis ir ypač izoliuojant žemo dažnio garsą.

Kiek sumažins garsą/triukšmą akustinės plokštės SW?

Akustinę plokštę SW-10, SW-12 arba SW-15 montuojant tiesiai prie esamų sienų pertvarų ar perdangų, užtikrinama papildoma 9-15dB garso izoliacija. Kad lengviau suprasti koks pasikeitimas įvyksta sumažinant garsą 9-15dB, galima triukšmo lygio izoliavimo reikšmes išreikšti procentais.

Sumažinus garsą 1 dB – įvyksta vos juntamas garso slopinimas, sumažinus 3 dB - didelis ir aiškiai pastebimas garso slopinimas, maždaug 20% garso sumažinimas. Jeigu garso lygis sumažinamas 6 dB – atitinka apie 35% garso sumažinimui, o jeigu sumažinama 10 dB – tai prilygsta maždaug 50% garso sumažinimui.

Tai reiškia, kad sumažinus garso lygį 10 dB, žmogus suvokia kaip dvigubai mažesnį garsumą.

Akustinei plokštei SW veikiant sąveikoje su kitomis medžiagomis, pavyzdžiui pertvariniais 12cm pločio blokeliais, galima išgauti pertvarą/sieną, kuri užtikrins 55 dB garso izoliaciją. Ir tokia garso izoliacija bus pasiekta pridėjus tik 5.5cm garso izoliacinės medžiagos (po 2.75cm iš abiejų pusių).

Ar tik sienoms galima naudoti akustines plokštes SW?

Akustinės plokštės SW tinka sienoms, pertvaroms ir luboms ant karkaso, mansardoms, kabamosioms luboms įrengti po „juodosiomis“ lubomis arba medinėmis sijomis, taip pat pritaikyta šachtinių sienų konstrukcijoms.

Kokio storio plokštę SW reikia pasirinkti?

Akustinės plokštės SW susideda iš gipso kartono sluoksnio ir tam tikro gumos storio sluoksnio. Gipso kartono sluoksnis visada yra 12,5mm, o pasirenkamas gumos storis priklauso nuo naudojimo paskirties ir norimo garso lygio sumažinimo.

Standartiškai gaminamos šios akustinės plokštės: SW-12, kur gumos storis 12mm + 12,5mm storio gipso kartono plokštė. Naudojama renginėjant garso izoliaciją tarp butų ar kambarių, kai norima sumažinti sklindantį triukšmą. Geriausias rezultatas yra pasiekiamas, kai akustinė plokštė SW-12 sumontuojama iš abiejų pertvaros, sienos pusių.

Kitas variantas yra SW-30, kur gumos storis 18mm + 12,5mm storio gipso kartono plokštė. Tokio storio plokštę galima montuoti tik iš vienos pusės, tokiu būdu tauposi garso izoliacijos įrengimo kaštai.

Ar sudėtinga sumontuoti akustines plokštes SW?

Plokštės SW yra patogios dirbti, nes yra mažesnio formato negu standartinės gipso kartono plokštės. Standartiniai plokštės SW matmenys - 1000x1200 mm, svoris ~ 25kg. Jeigu plokštės montuojamos prie neapdirbtų blokelių, plytų, blokų, tai tokias sienas reikia nutinkuoti, išlyginti sieną.

Tuomet siena bus lygi ir bus galimybė tiesiai ir lygiai pritvirtinti plokštes SW. Tai bus svarbu ir glaistant gipso kartono plokštę. Akustinės plokštės SW negali būti klijuojamos prie sienų ar lubų, nes gumos svoris ir tankis yra sąlyginai dideli.

Todėl šios plokštės tvirtinamos tik varžtais, varžtais su įvaru. Rekomenduojama kiekvieną plokštę pritvirtinti ne mažiau kaip 9 varžtais pagal nurodytą schemą.

Varžtai turi būti ne trumpesni kaip 60mm (kai montuojama plokštė SW-12). Jeigu siena yra mūras (blokeliai, plytos), tuomet reikia naudoti kalamus varžtus su įvaru. Įvaro tipą reikia pasirinkti pagal mūrą – jeigu keramikiniai kiauryminiai blokeliai, tai įvaras turi būti pilno išsiplėtimo, jeigu silikatiniai ir kt. – tai turi būti naudojami įvarai būtent tinkami šio tipo blokams.

Pastaba: akustinė plokštė yra plastiška, todėl negalima perspausti varžtų. Kad garso izoliacija būtų tinkamai įrengta, montavimo metu plokštes SW reikia montuoti taip, kad glaustųsi plokščių gumos sluoksniais. Todėl plokščių kraštai turi būti nupjauti 45o kampu ir plokštės viena šalia kitos montuojamos jas sujungiant, kad glautųsi gumos sluoksniai.

Montavimo metu būtina atkreipti dėmesį, kad tarp plokščių akustinių sluoksnių negali likti plyšių. Kadangi plokštės SW matmenys yra 1m x 1.2m, tai šios plokštės gali būti sėkmingai montuojamos ant pertvarinių ar sieninių profilių.

Prisukus plokštes prie sienos ar konstrukcijos, paviršiuje esanti gipso kartono plokštė yra glaistoma kaip ir visos gipso kartono plokštės – naudojant stiklo audinio juostas ir gipso siūlų ir paviršių glaistą. Akustinės plokštės pjaustomos su siaurapjūkliu (medžio pjovimui skirtu pjūkleliu) arba diskiniu pjūklu su disku, turinčiu mažiau dantų už standartinį. Gipskartonio plokštė yra stabili ir mechaniškai atspari, lengvai apdorojama ir paprastai transportuojama.

Kiek kainuoja medžiagos garso izoliacijai įsirengti su plokštėmis SW?

Įrengiant garso izoliaciją su akustine plokšte SW, papildomai reikia varžtų, siūlių/paviršiaus glaisto ir stiklo audinio juostelės siūlėms tarp gipso kartono plokščių. Tokios medžiagos reikalingos, tiek tvirtinant prie tinkuotos mūro sienos, tiek ir prie metalinių profilių pertvarose. Skirsis tik varžtų tipas.

Sienos garso izoliacijai reikalingos medžiagos, skaičiuojant su akustine plokšte SW-12, su itin kokybišku ir elastingu siūlių glaistu bei paviršių glaistu ir aukštos kokybės kaiščiais su kalamais įvarais, kainuos apie 30 Eur/kv.m. – 38 Eur/kv.m.)

Ar plokštės skleidžia kvapą?

Tinkamai ir sandariai sumontuotos plokštės jokio kvapo neskleidžia. Nesumontuotos plokštės gali skleisti kvapą, bet tai yra įprastas klijų kvapas, kuriais priklijuota guma prie gipso kartono plokštės. Pati guma kvapo neskleidžia.

Ar plokštės pavojingos sveikatai?

Valstybiniame mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centre atlikus mėginio analizę nustatyta, kad tyrimo metu identifikuoti organiniai lakieji junginiai nepaminėti LR toksiškų medžiagų naudojimo reglamentuose.

SW-12 ir SW-17/SW-30 garso izoliacinių plokščių naudojimas yra leistinas ir, pagal LR reglamentus, nėra pavojingas sveikatai. Produktas nėra laikomas toksišku.

Prekė įtraukta į patikusių prekių sąrašą
Prekė įtraukta į palyginimų sąrašą

Dėmesio. Internetinė parduotuvė naudoja slapukus.
Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti puslapyje Privatumo Politika.