- Šilumos izoliacijos medžiagos
- 8177 views
Finnfoam ekstruzinio polistirolo kainą rasite čia »
Sudėtis
Finnfoam yra porėtas plastikas, kurio žaliava – polistirenas (PS). Polistirenas nėra kenksmingas sveikatai, jis dažnai naudojamas kaip pakavimo medžiaga maistui. Polistirenas yra perdirbamas plastikas, kurį galima išlydyti ir vėl naudoti kaip žaliavą.
Kita svarbi žaliava Finnfoam plokščių gamyboje yra anglies dioksidas (CO2), kuris gaunamas kaip kitų pramonės šakų atlieka, todėl jis neturi neigiamo poveikio aplinkai. Anglies dioksidas išgaruoja iš plokščių per kelias savaites nuo pagaminimo ir yra pakeičiamas oru. Polistireno ir anglies dioksido dalis sudėtyje yra apie 96-98 %. Likusią dalį sudaro papildomos medžiagos: dažai, procesą stabilizuojančios medžiagos, porų struktūrą modifikuojančios medžiagos ir t.t.
Finnfoam gamyboje nenaudojamos CFC, HCFC ar HFC dujos. Finnfoam gamyboje nenaudojamos sveikatai žalingos, bromo junginių turinčios, ugnį slopinančios medžiagos. Iš Finnfoam plokščių neišsiskiria sveikatai pavojingų dujų, dalelių ar pluoštų. Plokštės yra priskiriamos aplinkos oro kokybės klasei M1 (aukščiausia klasė Suomijoje), tai reiškia, kad jos į patalpas neišskiria nuodingųjų medžiagų.
|
||
Struktūra
Finnfoam plokščių puikios savybės priklauso nuo jų porų struktūros. Finnfoam porų struktūra yra visiškai vientisa ir uždara, ji visiškai skiriasi nuo putų polistirolo (EPS) porų struktūros.
Finnfoam visiškai vientisa ir uždara porų struktūra yra įgyjama gamybos procese, kur aukštame slėgyje į ištirpdintą polistireną yra įterpiamas skystas anglies dioksidas. Anglies dioksidas virsta dujomis, kai jis išeina pro purkštuvą į normalų oro slėgį. Porų struktūrą modifikuojančiomis medžiagomis ir įrenginių dėka, suformuojamos norimos formos ir dydžio poros. Ypač stiprių, netgi virš 70 000 kg/m2 atlaikančių plokščių poros yra truputį statmenos. Porų pagaminama daugiau nei 23 milijardų per sekundę.
Gaminimo metu ant plokščių paviršiaus atsiranda vientisas paviršinis sluoksnis, kur vietoje porų yra vientisas polistireno sluoksnis-plėvelė. Šis vientisas paviršius atstumia vandenį. Plokštės abiejose pusėse esantis paviršinis sluoksnis ir viduryje esanti vientisa porų struktūra suformuoja sluoksniuotą plokštės struktūrą, kuri dar labiau sutvirtina plokštę.
Tvirtumas
Finnfoam plokštės yra ypač tvirtos dėl mažų porų formuojamos vientisos, sukryžiuotos struktūros. Be to, plokštes dengiantis paviršinis sluoksnis sutvirtina plokštes. Taip gaunama sluoksniuota konstrukcija, kurios paviršius turi gerą atsparumą tempimui, branduolio medžiaga - gerą atsparumą spaudimui, ir visi sluoksniai yra tvirtai sujungti tarpusavyje. Finnfoam plokštėse nėra pažeidžiamų vietų – tarp porų nėra oro kanalų ar sujungimų tarp porų.
Pagal standartinius matavimus, trumpalaikis atsparumas spaudimui matuojamas suspaudžiant iki 10% plokštės storio, bet Finnfoam atsparumas spaudimui gaunamas suspaudžiant tik iki 2%.
Matuojant ilgalaikį atsparumą spaudimui galimas tik 2% storio pasikeitimas. Finnfoam F-300 (apie 32 kg/m3) plokščių trumpalaikis atsparumas spaudimui yra 300 kPa, kuris yra pasiekiamas tik 2% spaudimu , todėl iš dalies F-300 plokščių ilgalaikis atsparumas spaudimui yra netgi daugiau nei 150 kPa. Atitinkamai EPS 300 (putų polistirolas apie 40 kg/m3) trumpalaikis atsparumas spaudimui yra 300 kPa (10 %), bet ilgalaikis atsparumas spaudimui yra jau apie 90 kPa. 40 kg/m3 sveriančios Finnfoam plokštės ilgalaikis atsparumas spaudimui yra apie 230 kPa. Taigi, galima sakyti, kad Finnfoam plokščių tvirtumas yra apie 2,5 karto didesnis nei tiek pat sveriančios putų polistirolo plokštės (EPS).
Finnfoam standartinių plokščių ilgalaikis atsparumas spaudimui yra 150-250 kPa, priklausomai nuo plokštės tipo. Atitinkamai trumpalaikis atsparumas spaudimui yra nuo 300 kPa iki 500 kPa. Pagal užsakymą galima pagaminti plokštes, kurių trumpalaikis atsparumas spaudimui bus virš 700 kPa.
Plokščių stiprumo tipai:
F-300 atsparumas spaudimui yra virš 300 kPa arba apie 30 000 kg/m2. Ilgalaikis atsparumas spaudimui yra virš 150 kPa arba apie 15t/m2. F-300 plokštes tinka naudoti beveik visur šiltinant individualius namus. F-300 paprastai užtenka įėjimo į namą ir kiemo teritorijos apsaugai nuo įšalo, kur paprastai nėra sunkaus transporto judėjimo. Po nedidelių pastatų pagrindu įrengiamai izoliacijai užtenka F-300, bet ir F-400 ar F-500 plokštės yra naudojamos.
F-400 atsparumas spaudimui yra virš 400 kPa arba apie 40 000 kg/m2. Ilgalaikis atsparumas spaudimui yra virš 200 kPa arba virš 20 t/m2. F-400 plokštės yra naudojamos sunkaus transporto judėjimo teritorijose - keliuose, gatvėse ir krovininių automobilių terminalų kiemuose. F-400 plokštės taip pat naudojamos lengvojo transporto stovėjimo aikštelėse, kur ant izoliacijos yra mažiausiai 300 mm žemės sluoksnis. F-400 taip pat yra naudojamos kaip grindų izoliacija pramoninėse salėse, kuriose dažnai būna didelės apkrovos: krovininiai automobiliai, krautuvai, mašinos, aukštos sandėlio lentynos ir t.t.
F-500 plokščių atsparumas spaudimui yra virš 500 kPa arba apie 50 000 kg/m2. Ilgalaikis atsparumas spaudimui yra daugiau kaip 250 kPa arba daugiau kaip 25 t/m2. F-500 naudojamos tokiose vietose, kur izoliacija turi būti itin tvirta, pavyzdžiui, geležinkelių izoliacijai. F-500 taip pat yra naudojamos ir pramoninių salių grindyse, kur didelis lentynų spaudimas arba važinėja sunkiasvorės mašinos.
F-600 ir F-700. Tai specialūs gaminiai, kurie gaminami pagal užsakymą. Šie gaminiai yra naudojami, pavyzdžiui, pramoninių salių grindyse, taip pat didesnės apkrovos geleinkeliuose.
Atsparumas drėgmei
Finnfoam porų struktūra yra visiškai vientisa ir uždara visoje plokštėje. Plokštė turi ir sandarų vandenį atstumiantį paviršių. Daugiau kaip metus trukusio panardinimo eksperimento metu įrodyta, kad vanduo įsigeria tik į perpjauto paviršiaus poras (porų dydis 0,05 - 0,1mm). Per metų laikotarpį drėgmės kiekis plokštėse buvo toks pat, koks įsigeria per pirmas 2 paras. Tai rodo, kad vanduo įsigeria tik į plokštės paviršių, t.y. vanduo laikosi ant paviršiaus kaip ant stiklo.
Finnfoam plokščių uždara porų struktūra yra vientisa ir natūraliai veikia kaip garų izoliacija. Finnfoam plokštės taip pat nepraleidžia vandens kapiliariškai, nes plokščių porų struktūra yra visiškai vientisa ir joje nėra kapiliariškų kanalų. Statybose arba transportuojant Finnfoam plokštes nereikalinga speciali apsauga nuo drėgmės ir šalčio. Finnfoam plokštės vis dėlto nėra atsparios ilgalaikiams UV spinduliams, todėl sandėliuojant atvirame lauke jas reikia uždengti.
Pagrindinė dalis vandenį sugeria kaip ir grynas polistirenas, t.y. tik 0,1 % tūrio. Tai įrodyta ilgalaikiais panardinimo ir sušaldymo tyrimais. Toki tyrimai geriausiai atspindi tikras izoliacijos nuo įšalo sąlygas.
Drėgmė veikia izoliaciją. Tyrimais įrodyta, kad Finnfoam izoliacinės plokštės yra labai atsparios vandeniui!
Ilgalaikis panardinimo testas (tiriami 200 x 200 x storis pavyzdžiai), kada tiriamas objektas karts nuo karto užšaldomas (užšaldoma kas 2 mėn.), parodo izoliacijos nuo įšalo atsparumo vandeniui skirtumus.
Šilumos izoliacija
Finnfoam šilumos izoliacinės savybės:
Storis |
20...30 mm |
40...60 mm |
70...120 mm |
λ10 |
0,029...0,031 |
0,030...0,034 |
0,032...0,035 |
λdeklaruojama |
0,033 |
0,035 |
0,037 |
U reikšmė, kuri yra skaičiuojama pagal medžiagos šilumos laidumo koeficientą, pilnai nenusako konstrukcijos izoliacinių savybių. Jos taip pat labai daug priklauso nuo konstrukcijos sandarumo vertės (n50). Kuo sandaresnė struktūra, tuo ji yra geriau izoliuota. U vertėje ne visada atsispindi vidinė konvekcija izoliacijos viduje. Finnfoam porų struktūra yra visiškai vientisa ir uždara, todėl vidinė konvekcija joje negalima.
Finnfoam plokščių termoizoliacinės savybės praktiškai nepriklauso nuo naudojimo sąlygų. Uždara ir absoliučiai vientisa porų struktūra veiksmingai išlaiko gryną orą, kurio šiluminis laidumas (λ10) yra 0,026 W/(mK).
Plokštėse nebūna oro srovių, stipriai silpninančių konstrukcijos izoliacines charakteristikas, todėl jos veikia ir kaip vėjo izoliacija. Finnfoam plokščių šilumos laidumas (λ10) yra 0,029-0,034 W/(mK) priklausomai nuo plokštės tipo. Vandens neįgeriančios Finnfoam plokštės išsaugo savo izoliacines savybes ir drėgnomis sąlygomis.
Finnfoam plokštėms nereikalinga papildoma apsauga nuo vėjo. Tačiau Finnfoam plokščių negalima naudoti kaip apsaugos nuo vėjo šiltinant vata.
Finnfoam plokščių porose yra oras, todėl jų izoliacinės savybės laikui bėgant neblogėja. Kadangi oro šiluminis laidumas mažėja vėstant, tai ir Finnfoam izoliacinės savybės gerėja žemėjant temperatūrai. Finnfoam plokščių izoliacinės savybės yra geriausios tuomet, kai yra labai šalta. Izoliacijos nuo įšalo šiluminė varža matuojama kai temperatūra yra -5C, tada Finnfoam plokščių izoliacinės savybės yra geresnės, nei matuojant +10C temperatūroje.
Finnfoam izoliacija nuo įšalo yra ženklinama CE-ženklu ir, vadovaujantis Europos standartais, turi geresnį šiluminį laidumą (0,034 arba 0,036) negu plokštės naudojamos sausose patalpose (0,035 arba 0,037). Sausose patalpose matuojamos temperatūros šiluminis laidumas yra dažnai toks pat kaip ir deklaruojamasis šilumos laidumas (λdeclared). Dėl savo sandarumo Finnfoam plokštės nepraleidžia pavojingų oro srovių, šiluminis laidumas nesilpnėja laikui bėgant, t.y. jos nesusidėvi, kadangi plokščių poros yra užpildytos grynu oru.
Kitos savybės
-
Finnfoam plokštės neišskiria sveikatai pavojingų dalelių ar dujų.
-
Finnfoam netrūnija ir nepūva.
-
Finnfoam gaminių cheminis atsparumas yra geras. Jų neveikia neorganiniai chemikalai, tokie kaip rūgštys ir šarmai, bet plokštės nėra atsparios organiniams chemikalams ar kitiems angliavandeniliniams skysčiams.
-
Finnfoam plokštės nėra palankios veistis mikroorganizmams (pelėsiams), nes jie net negali į jas patekti.
-
Naudojant Finnfoam gaminius galima sutaupyti kitoms konstrukcijos įrengimo statybinėms medžiagoms - nereikalingos papildomos tvirtinimo konstrukcijos, vėjo ir garų izoliacija ir t.t.
-
Finnfoam šilumos izoliacinės savybės yra puikios, todėl pakankamai izoliacijai užtenka plonesnių plokščių, o taip sutaupomas naudngas plotas.
-
Finnfoam plokštes lengva apdoroti paprastais medžio darbų įrankiais.
-
Finnfoam plokštės netrupa, neduria ir nedulka, su jomis malonu dirbti.
-
Galima klijuoti poliuretaniniais, epoksidiniais ar kitais statybiniais (atkreipiant dėmesį į klijų naudojimo instrukciją) klijais.
-
Galima dažyti arba padengti paviršių (latekso dažais ir uretano ir epoksidinėmis dervomis).
-
Tinka naudoti su įprastomis statybinėmis medžiagomis
Degumas ir naudojimo temparatūra
Finnfoam gaminių degumo klasė yra F. Juose nėra nuodingų, ugnį slopinančių bromo junginių. Dėl to apsauga nuo ugnies jei reikia įrengiama konstrukcijoje. Pro sandarias ekstruzinio polistirolo plokštes oras ir deguonis nepatenka į gaisro vietą, todėl XPS plokštės dega blogai. Uždaroje erdvėje gaisras užgęsta. Finnfoam gaminių užsidegimo temperatūra yra virš 300 laipsnių, o savaiminio užsidegimo temperatūra - virš 400 laipsnių.
Degančių XPS plokščių tarša yra tokia pati kaip medžio gaminių. Ilgalaikė naudojimo temperatūra, kada plokščių tvirtumo savybės beveik nekinta yra apie -180...+75 C°. Plokštės išlaiko savo formą iki apie + 90 C°. Šiluminis plėtimasis yra 0,07 mm/(mK). Tankumas 30...50 kg/m3.
Finnfoam šilumos izoliacija turi VTT suteiktą emisijos klasę M1.